czwartek, 18 października 2012

[2] Zemsta, Aleksander Fredro   Już na początku przyznam, iż nie przepadam za lekturami szkolnymi. A tym bardziej tych w gimnazjum. Zazwyczaj są nudne, ale może dlatego że czytamy je z przymusu?
   Zemsta Aleksandra Fredry jest utworem literackim przeznaczonym do wystawiania na scenie. Jest pisany wierszem. Książkę czyta się szybko (2 godziny), mimo to, iż trzeba się na niej skupić, gdyż jest pisana trudnym językiem. Aby dobrze zrozumieć lekturę wypadałoby przeczytać opracowanie.
   Fabuła sama w sobie również jest skomplikowana. Czasami trzeba zrobić sobie przerwę i zastanowić się nad tym, co się przeczytało.
   Cześnik i Rejent to dwie główne postacie dramatu. Są ze sobą skłóceni, a przyczyną ich sporu jest zamek, a dokładniej mur graniczny. Ponieważ był zrujnowany, Rejent chciał go naprawić, Cześnik zaś ostro protestował przeciw temu pomysłowi. Komunikacja przez mur odbywała się jednak często i to w obie strony.
   Wykorzystuje to dwoje kochanków, Wacław i Klara. On jest synem Rejenta, a ona bratanicą Cześnika. Para spotyka się potajemnie, gdyż jak można się spodziewać, Rejent i Cześnik nie są zachwyceni ich związkiem. Jednak miłość Klary i Wacława nie jest jedyną w Zemście, choć na pewno jedyną prawdziwą.
   Podstolina, wdowa po trzech mężach, z nadzieją, że po raz czwarty uda jej się wyjść za mąż "by nie zostać całkiem w nędzy" przyjmuje oświadczyny Cześnika. Ale nagle pojawia się dawny kochanek i Podstolina nie jest już taka pewna co do podjęcia decyzji o małżeństwie.
   Kolejnym wątkiem utworu jest zauroczenie Papkina, najśmieszniejszej postaci komedii, Klarą. Niestety, bez wzajemności. Papkin jednak nie ma zamiaru odpuszczać i poddaje się absurdalnym próbom Klary.
   Perypetie miłosne drugoplanowych bohaterów sprytnie się ze sobą przeplatają i mają swój finał na końcu książki.
   Skąd wziął się tytuł Zemsta. Cóż, nie jestem w stanie opowiedzieć o tym bez ujawniania znacznej części treści, więc odpuszczę sobie ten punkt.Ocena: 3+/6


Tytuł: Zemsta
Autor: Aleksander Fredro
Wydawnictwo: GREG, 2003
Strony: 149 (wraz z opracowaniem)
Okładka: twarda
ISBN 83-7327-260-7

10 komentarzy:

 1. Dziwne to, ni recenzja ni streszczenie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obiecuję mniej opisywania w najbliższej recenzji. Pozdrawiam.

   Usuń
 2. nie przepadam za tą lekturą... ;(

  ale, musze przyznać że naprawdę nieźle sobie poradziłaś z tą recenzją :)
  Gratuluje! :D :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję :) Będzie jeszcze lepiej.

   Usuń
 3. Ja tam zawsze lubiłam "Zemstę", to jedna z moich ulubionych lektur. Na przyszłość, jak piszesz recenzję, dodawaj więcej od siebie, co ci się w książce podobało co nie, ale ogólnie jest całkiem, całkiem.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, każda krytyka sprzyja mojemu rozwijaniu się. :)

   Usuń
 4. Ja postawiłabym trochę lepszą ocenę tej książce, chociaż również nie lubię czytać szkolnych lektur. :x

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy ma własne zdanie i od tego są komentarze :) Cieszę się, że korzystacie z takiego przywileju.

   Usuń

Dziękuję za każdy wartościowy komentarz. Takie sprawiają, że mam większy zapał do blogowania!